Kunagi ei tohiks jätta ilusaid asju ütlemata.

Ma olen inimene, kes peab oluliseks öelda teistele välja selle, mida inimesed tihti ei tee, selle, mis mind nende juures lummab. Põhinen loogikal kui-Sa-oled-hea-on-kõik-Su-vastu-head. Inimesed ongi ilusad ja head - iga inimene enda moodi. Minu elus on inimesi, kes armastavad mind mu iseloomu, kes mu välimuse ning kes mu sisemuse pärast. Minu elus on inimesi, keda ma armastan nende iseloomu, keda nende välimuse ning keda nende sisemuse pärast. Mina olen mina ja see on asi, mida ma ei saa muuta.

Kunagi ei tohiks jätta ilusaid asju ütlemata. Jäta parem ütlemata mõni kole mõte, lause millega Sa võid teisele inimesele haiget teha. Sa ei pruugi sellest ise arugi saada, kui Sa oma sarkasmi ja naljatamisega teisel inimesel sügaval sisimas terve maailma tagurpidi pööranud oled. Me kõik oleme sõrmenipsuga muudetavad, piisab vaid õiges kohas tehtud õige tugevusega nipsust ja see inimene ei pruugi Sind võtta kunagi enam sellisena nagu ta Sind kunagi võttis. Kõik muutub. Kõik muutuvad. Aga jättes ära need mõned teravmeelsused ja asendada need õrnade, soojade ja ilusate sõnadega võid Sa pöörata teise inimese maailma tagurpidi, aga seda siis ainult kõige paremas mõttes.

Võin teile näiteks rääkida ühe loo, mis juhtus minuga Viru keskuses, kui pärast pikka koolipäeva läksin enne bussile minekut poest koju süüa ostma. Ees ootasid mind - nagu ikka - pikad järjekorrad ja muserdunud nägudega müüjad. Arusaadav, ma usun, et 99,9% neist ei unistanud suureks saades poemüüja ametist, aga siin nad nüüd olid. Minu ees seisid kolm inimest, kaks naist ja üks mees. Kõik said müüjalt ühesuguse tülpinud "tere" ja "partnerkaarti on?". Mul oli kahju vaadata, kuidas minu ees seisvad inimesed ei proovinud ise sugugi mitte normaalsele vestlusele ja teenindamisele kaasa aidata, vaid nähvasid vastu "ei ole" või viskasid kaardi letile. "Terest" ei halli haisugi. Ja siis tulin mina. 
Kõik algas nagu teistelgi tülpinud "terega". "Tere," vastasin. Samal ajal, kui ta mu toidukraami läbi lasi võitlesin sügaval sisimas mina, aga iseendaga ja sellega, kas öelda midagi ja õnnestuda või olla vait ja mitte asja muuta - ebaõnnestuda. "Teil on väga ilus huulevärv, mis värv see on?" Minu vastas istunud vanem naisterahvas vaatas mulle oma suurte siniste silmadega otsa, kogeles natukene, ning ütles: "See on koralli roosa." Mul piisas vaid öelda, kui väga see talle sobib, kui too sama tülpinud naine oli sõrmenipsuga muutunud hoopis teiseks inimeseks. Ta nägu säras, temast õhkus positiivsust ja peale ilusa õhtu soovimist, ning uue kliendi teenindamist kõlasid tema "tere" ja "kas teil partnerkaarti on?" kõrval veel "suur aitäh" ja "kaunist õhtut". Vahe oli silmaga märgatav. Meele said heaks nii mina, tema kui ka kõik järgnevad kliendid. Ma õnnestusin.
Väidan, et olen "kuum" ja kohe olen egoist? Ei, ma tahan, et te saaksite aru, et ka väike kiidusõna võhivõõrale võib muuta paremaks nii tema kui ka kõikide temaga suhtlevate inimeste päeva.

Kui ma tõin näiteks selle, kuidas ma tahtsin midagi muuta pelgalt öeldes ilusati, siis alati see nii ei ole, et ma tahan, vahest on see nii, et ma lihtsalt pean. Kui ma vaatan näiteks instagrammis pilte täiesti või siis peaaegu võõrastest inimestest ja nad lummavad mind, siis ma ei saa seda enda teada jätta. Miks ma ei võiks seda nendega jagada? Miks ma pean mõtlema endamisi, kui ilusad juuksed sellel neiul on ja kui väga talle see kaunis kleit sobib? Ei peagi, ma õnnestun ja muudan sellega midagi. Ma ei oota mitte kelleltki tagasisidet, aga kui ma seda saan, siis minu rõõm on kahekordne. Mul on olnud rõõm muuta heaks kellegi päev, ning mul on olnud rõõm saada tänatud muutes kellegi päeva heaks. Mõistate? Jah, kõik tehtu tuleb ringiga tagasi, mul on ainult kahju, et karmat üksnes halbade olukordadega seostatakse, sest ka hea tuleb tagasi!

Ma kirjutasin ükskord ühele armsale neiule instagrammis, kui suurepärane ta välja näeb ning kuidas mulle tema uus lühike soeng meeldib. Sain vastuseks kommentaari, kui hea meel tal seda kuulda on. Mööda läks tükk aega, kui mulle järsku see sama neiu facebooki kirjutab ja ütles, kuidas ta siiamaani on tänulik, et mina, kui võõras inimene, tema vastu nii armas olin ja ilusti ütlesin. Mul läks seest soojaks, hirmus soojaks. Nii soojaks, et ma olin kohe õnnelik. Õnnelik selle üle, et ma õnnestusin, et mul õnnestus jälle, pelgalt ilusti öeldes, kellegi elu rõõmsamaks teha ja eriti õnnelik olin ma selle üle, et ma ei teinud seda talle vaid sel ühel päeval, kui ta pilti kommenteerisin, vaid ka tükkaega hiljem oli ta selle üle tänulik ja rõõmus.

Jah, osad eestlased ei oska komplimente vastu võtta, sealhulgas ka mina. Nad ei pruugi seda välja näidata, kui väga neile korda läks, et Sa talle midagi ootamatut ja ilusat ütlesid, kuid tea, et sisimas on ta Sulle tänulik. Kui Sa oled kiitnud ta soengut, siis ta teeb ka teinekord endale sellise, sest seda on tähele pandud ja kiidetud. Kui Sa oled kiitnud tema kingi, siis ta kannab neid ka järgmisel korral veel suurema uhkusega, sest ta on kiita saanud. Kui Sa kiidad tema lipsuvärvi, siis võid kindel olla, et järgmisel korral seda lipsu kandes tuleb talle esimese asjana meelde kellegi öeldud ilusad sõnad ja see keegi saad olla Sina ise. See lihtsalt on nii. Ja see on hea!
Eesti kõige vingem maailmarändur Tom on ju öelnud: "kui Sa oled hea, on kõik Su vastu head.."  ning hiljem lisab ta juurde, et ".. aga kõik ju veel seda ei tea, et Sa oled hea!" Jah, aga anna teistele teada, et Sa oled hea - niimoodi teavad varsti kõik, et Sa oledki hea.

Kommentaarid

 1. Sa kirjutad alati igalpool, et oled nii hea inimene, ometigi räägid sa teisi taga ja ka instagrammis mõnitad teisi. Kahepalgelisus on inimese kõige hullem külg. Kui sa tahad hea olla siis ütle inimestele otse asju näkku, mitte ära klatsi seljataga. Selle asemel sa kuulutad igalpool internetis kui hea sa oled teiste vastu. Aeg on kasvada suureks.

  VastaKustuta
 2. Küll on hea, et minu eest kõik juba öeldud on :)
  https://www.youtube.com/watch?v=nfWlot6h_JM

  VastaKustuta
 3. Heh, eelmine kommentaar vist ei saanud aru, et postitus pole mitte sellest, et autor end heaks hindaks, vaid kuidas on võimalik pisiasjade kaudu ja väga väikse pingutusega teiste enesetunnet veidi paremaks muuta :). See poeteenindaja juhtum oli küll armas, just nendega on mul korduvalt ja korduvalt tekkinud tahtmine midagi öelda, kellelgi on näiteks jube ilusasti tehtud silmameik ja silmad, mõnda olen pool aastat lausa jälginud seetõttu, aga olen alati mõelnud, et ah, mis ma tüütan! Tegelt ise tahaks ju ikka kuulda, kui kellelgi midagi öelda on. Armas näide sinult, loodan et hoian seda paar nädalat meeles, et ise ka välja öelda, kui midagi head mõtlen ;).

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused