DIY - vanadest küünaldest uued

Kuna mul on nüüd vahepeal olnud hirmsalt palju aega ja Tallinnast sai kaasa toodud kõik, mis vähegi minu ja armas on, nüüd on aeg neile uus hing ja elu sisse puhuda! Tegelikult on juba pikka aega  mu käed sügelenud töö ja millegi põneva järgi - et saaks ikka oma kätega midagi valmis teha. Nii ma olengi siis juba peaaegu kaks nädalat Kadrinas vaikselt toimetanud, kas näpud mullas või siis mida iganes muud tehes. Vanasti mõtlesin kogu aeg, et peenarde rohimine on maailma kõige tüütum töö ja miks seda vaja on ja miks on vaja kuskilt aiandist osta endale lilli ja siis neid istutada ja siis neid üle talve soojas toas hoida ja siis taimetittesid võtta ja siis neid jälle istutada ja siis uue ringiga otsast peale hakata. Ma ei tea, kas asi on selles, et ma sain aru, et olen ikkagi hinges maakas või selles, et ma olen lihtsalt suureks saanud. Ega seda peenart pole vaja rohida ja seda muru pole vaja niita, aga ikka nagu tahaks, et kodu oleks ilus. Ja kuna ma veedan hetkel kodus väga palju aega, siis otseloomulikult tahan ma, et kodu oleks ilus! Ja noh see vahe, mida Sa näed rohimata ja rohitud peenra vahel, vot see on ilus. Väike asi, aga annab nii palju juurde. Aga ühesõnaga jättes selle maanaise jutu praegu kõrvale, siis tahtsin täna kirjutada hoopis sellest, kuidas ma vanadest küünaldest uued küünlad tegin!

Olin tegelikult juba ammu tahtnud oma vanadest küünaldest lahti saada, aga ma pole neid kunagi raatsinud ära visata. Just sellepärast, et neid tegelikult saab ju kasutada. See on nagu surnud nõiaring, kus vana küünlapõhi on tegelikult uue küünla algus. Ja kuna mu Kadrina toas on ka lillat värki, siis sobivad mu vanad Tallinna lillad küünlad nagu rusikas silmaauku. Olin nende tegemist kõvasti edasi lükanud, aga nüüd tundus täpselt õige aeg neid teha olevat. Ausalt noh - tehke ka, see on lõbus!

Vaja läheb:
 • Vanu küünlaid
 • Anumaid, mille sisse küünlad valada (eriti ägedad on old school kohviserviisis olevad küünlad, neid saad näha SIIT). Mina valisin erinevad klaasid, sest meil on neid v ä g a palju!
 • Kahte potti või kaussi - ühes potis vesi, teises küünlad
 • Küünlataht - mina kasutasin takunööri, mis ajab asja samuti väga hästi ära
 • Lihtsamaks valmistamiseks niiti, teipi ja trummipõrin... kääre - elementaarne, Watson!
Tegelikult ka on uute küünalde tegemine äärmiselt lihtne, kui oled endale kõik sammud ette mõelnud, võid ka proovida ja katsetada, aga juba enne asja teades läheb ikka ladusamalt. Muusika mängima, suu laulma ja näpud t ö ö l e!

 1. Esimeseks sammuks tuleb vanad küünlad teha väikesteks tükkideks, et neid sulatades kiiremini läheks. Nagu näha, siis mina kasutasin peamiselt lillasi küünlaid ja sekka tuli ka üks valge. Minu vanadest küünaldest olid 2 lõhnaküünlad, seega lisa-aroomi saamiseks ei pidanud ma enam aroomiõlisid lisama, aga seda tehes saab küünaldele just endale sobiva lõhna tekitada!
 2. Teiseks tuleb panna suuremasse potti/kaussi vesi keema, ning sinna sisse/peale või hoopis hoiad ise teist potti/kaussi, kuhu sisse paned küünla tükid. Kuna vesi ei lähe sõrmenipsuga keema, siis on hea kasutada võimalust ja ette valmistada anumad!
 3. Sobivatesse anumatesse tuleb paigaldada küünlataht. Kõige parem on muidugi spetsiaalne taht, eriti aga see, kus otsas on see metallrõngas, siis tuleb see lihtsalt põhja panna ja ongi olemas (neid saab hankida näiteks käsitööpoodidest). Kuna minul seda ei olnud, siis võtsin takunööri (tegin selle enne küünlavahaga kokku, kuna siis põleb hiljem paremini). Nööri alumise otsa kinnitasin väikese paberteibi tükiga klaasi põhja. Et taht seisaks vaha valamisel sirgelt, siis on selleks super lihtne võimalus kasutada teipi ja niiti. Niit kinnitada teibiga klaasi külge ja taht kahe niidijupi vahele. Taht jääb püsima veel paremini, kui niitidele keerud peale tõmmata - hoiab tugevamalt tahti kinni. 
 4. Edasi jääb lihtsalt oodata ja vaadata küünalde sulamist. Kui küünlad on sulanud jääbki teha veel kõige väiksem töö. Vaha anumatesse valamine. Üks-kaks-kolm ja valmis. 
 5. Lõpuks tuleb jätta uued küünlad tahenema ja jääb vaid oodata, millal need on kivistunud, et eemaldada niit ja teip, lõigata liigne taht sobivaks pikkuseks ja ongi olemas. 
 6. Samuti võib omal soovil küünlad ka ära kaunistada. Lipsud, pärlid, geelpliiatsid - kõik, mida majapidamises leiad võid käiku panna! Lase fantaasial lennata.
Tulevikus tahaksin kindlasti teha neid kohviserviisi omasid, sest need näevad lihtsalt nii khuulid välja! Siis tahaksin kasutada läbipaistvat vaha või siis hoopis geeli ja põhjas kasutada kohviubasid. Siis on kohvitassis ikka õige kohvi lõhn ka! Ja siis tahaks teha vikerkaare värvilisi ja siis tahaks pipargoogivormi sisse väikesed "teeküünldaid" valada ja siis tahaks...

Kas Sa oled ka ise küünlaid teinud? Milliseid? Jäid rahule? 

Kommentaarid

 1. Kas kergem ei ole lihtsalt pliidil sulatada, kui veevanni teha?

  VastaKustuta
 2. Mina tegin veevanni nii ohutuse mõttes ja kuna kasutasin gaasipliiti ja kunagi kusagilt kuulsin, et gaasipliidiga ei ole soovitatav, kuna see tõmbab temperatuuri liiga kõrgeks. Ei ole vaja, et miski kärssaks ja kogu üritus unstu läheks! :P

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused