Vanaema ja mu armas vanaisa, aga noorel neiul, neist ei piisa*

Kuna minu Mummi ja Papa on juba pikalt, pikalt mind ainult pilvepiirilt alla vaatamas, ning mulle on alles jäänud ainult vanaema ja vanaisa, siis ma naudin nendega koos oldud aega nii palju kui  seda võimalik teha on. Ma armastan oma vanavanemaid nii hirmus palju, et ma ei oskaks ilma nendeta eladagi. Ühel päeval käisin ma vanaema ja vanaisa juures nii, et mul oli juhuslikult kaamera kaasas. Tegin natukene pilte ka.

Mu vanaisa on äärmiselt suur suitsetaja ja tal on äärmiselt kähe hääl. Vanaema ikka ja jälle räägib, et ikka ei tohi suitsetada, muidu on ka tulevikus selline hääl nagu vanaisal. Suitsetamisega on nagu ta on. Ainukene asi, millest ma olen aru saanud on see, et kui teha tööd inimesega, kes suitsetab, siis tuleb teha hirmus palju suitsupause ja tänu sellele saab mitte suitsetaja hirmus palju lihtsalt pause. 
Mu vanaisal on oma "töökoda", ta ei ole tavaline mees, et ah, lähen poodi ja ostan poest paki suitsu või igaks juhuks ostan bloki ette ära. Vanasti oli, mäletan neid karpe väga hästi magamistoa riiulil. Nüüd aga on ta palju tegijam. Nüüd on tal eraldi tubakakott, hülsipakk ja hülsitäitmis masin. Neid oli tal kaks, aga kuna Keidi sõbranna armastas ka ise suitsu keerata, kinkis ta ühe talle sünnipäevaks! On ikka vahva vanaisa, eks! Igatahes on vanaisa alati väga ametis oma suitsude tegemisega. Vahest olen talle ikka nalja teinud: "Vanaisa, aga mis siis saab, kui ma praegu siia tubaka hunnikusse aevastan." Vanaisa vaatab mulle siis alati kurja näoga otsa ja ütleb: "Siis see jääb Su viimaseks aevastamiseks." 
Ükskord käisime vanaisaga poes. Vanaisa palus viisakalt müüjalt oma "töökoja" tarbeks asju, maksis ära, ning suundusime poest välja. Nüüd oli suitsupaus! Ma ütlesin talle, et ole hea, anna oma kott minu kätte, ma lähen viin selle autosse, mis Sa sellega siin ikka tolkned. Vanaisa ütles: "Ei saa, Sa  varastad muidu minu tarvikud ära ja hakkad suitsetama." Okei. Vanaisa jäi oma kotiga suitsetama.
Tol päeval oli vanaema ja vanaisa juures veel inimesi. Alvar mängis paadis, mind nähes hüppas välja ja jooksis mind kallistama. Alvar on paras naistemees, sest ta armastab vist kõiki tüdrukuid siin maailmas. Pruute on tal vähemalt palju. Mina ka, mina ka! Igatahes ütles ta, et vanaema roosipõõsas on nii ilus, et ta tahab sellest pilti teha. Andsin kaamera tema kätte, tegi pildi ära ja ütles: "Ma tahan ka nüüd pildile minna." Ja nii see pilt tehtud saigi, ainult va päike paistis silma, aga armas on ta ikka!
Vanaema pildistamine on alati raske. Ta ajab kohe sõrad vastu. Põhilised laused on tal need: "ära mind pildista, ma olen nii kole" või "ära mind pildista, mul on nii palju kortse". Hallo inimene, Sa oled 77, mida Sa saada tahad? Igatahes, siis ma ikka räägin talle, et näe "need on Sul naerukortsud siin" ja "need seal on lihtsalt õnnekortsud" ja "need kortsud on mul ka". Siis ta leebub ja laseb ennast natukene pildistada. Aga raisk, kui te teaksite kui vinge mutt ta on! Ja mis suuvärk tal on! Ja milliseid nalju ta teeb! Kui ma lähen vanade juurde mõne sõbraga, keda nad varem näinud pole, siis vanaema ütleb pärast alati, et kuidas ma ikka julgesin nad tuua, et nad nii vanad ja koledad ja et kodu ikka kole ja.. Aga mu sõpradele meeldivad nad. Üks ütles alles täna, et kui mu vanaemal oleks nutitelefon ja Facebook, siis see piniseks pidevalt, sest ta räägiks vanaemaga kogu aeg. Ta lihtsalt on maailma kõige toredam.
Teine asi millest vanaema pidevalt räägib on söök. Põhiliselt ta räägib seda, et tema on vanainimene ja ei oska süüa enam teha. Ah, ajab jälle hullu juttu. Tal on kolm poega, kuus lastelast ja sinna minnes  käivad ikka kõik seal söömas. Mul on endalgi üks veidrus - ma ei armasta pannkooke. Ei saa mina aru inimestest, kes söövad iga pühapäev pannkooke ja neid kohe hoolega, kahe suu poolega. Mina söön vaevalt ühe ära, kui sedagi, sest see lihtsalt hakkab..vastu? Küll aga võin ma öelda, et mu vanaema teeb minu jaoks maailma parimaid kooke. Ta teeb väikeseid ja neid ma söön hea meelega, eriti head on need veel õunamoosiga! Ma armastan pannkoogi pühapäevi ainult siis, kui ma olen maal ja saan vanaema pannkooke! 
Saage nüüd aga tuttavaks, see on Neti. Vanaema ja vanaisa koer. Rohkem vist ikka vanaisa, sest ta armastab rohkem tema järgi käia. Neti on musimaias, väga-väga-väga musimaias. Hommikuti lakuks ta vanaemal kasvõi silmad välja, aga et ikka musi saaks. Ta on tark ka, sest kui ütled: "Neti, anna musi," siis Sa seda ka saad! Aga Netit varsti enam ei ole. Tal on kõhu all kasvaja, paha-paha kasvaja. Kes küll siis musisid jagama hakkab..?
Vanaema põhiliseks jalutusteeks on kodu-teeots trajektoor ehk siis teeotsast posti ära toomine. Vanasti käis Neti temaga kaasas, aga keegi oli teda ükskord sel teekonnal ehmatanud ja nüüd enam teeotsa Neti minna ei julge. Ma olen jumala kindel, et vanaema on iga kord nii õnnelik nagu pildil, kui ta posti kätte saab. Küll aga on minu vanaema üks neist imelikest vanainimestest, kes hakkavad ajalehte tagant poolt lugema, sellepärast, et ikka näha, kes on jälle manalateed läinud. Ma vahest riidlen temaga, et miks ta seda teeb, ta ei pea alustama oma päeva negatiivsete uudistega, kui neid juhtub seal olema. Aga kes seda teab, äkki olen tulevikus isegi selline.
Ja absoluutselt ei jää meil mitte kunagi, mitte ükski ristsõna lahendamata. Vanaemal on vähemalt 5 suurt paksu raamatut, mis aitavad neid teha. Ja vahest on see minu "väga nutikas telefon" ka abiks. Vahest ma ei jõua vanaema juures veel mahagi istuda, kui ta juba ütleb, et ole hea vaata oma imevigurist, mis see vastus on. Ja tema lemmiklaused ristsõnu tehes on "kaks pead on ikka kaks pead" või kui ma midagi ei oska ja tema käest küsin "no see vanamoor on ikka päris tark vahepeal või mis". Antud pildi peal on ta näiteks näoga: "no kuidas Sa siis ei tea, mis selle Horvaatia pealinn on". 
* piisab küll ja oi, kuidas veel piisab. Armastan neid kuuni ja tagasi!

Kommentaarid

 1. Hästi armsalt kirjutad oma vanavanematest! Usun neil on palju rõõmus sinust!

  VastaKustuta
 2. Suured tänud! Ma loodan seda ise ka! :)

  VastaKustuta
 3. on olnud au nende staaride kohtuda :)

  VastaKustuta
 4. Mashina, miks Sul ühtki blogipostitust pole? Aga ma arvan, et nad ütleksid vastu sama :P

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused