Jõuludeni on jäänud 62 päeva

Mäletan veel hästi seda päeva, kui meediasse kerkis Allan Jaakus oma treileriga, millel oli valimisreklaam lubadustega kaotada Rakvere keskväljakult siiani neile suurt populaarsust toonud installatsioon ning asendada see päris puuga ning keelata homofestival, aga sellest teemast võib-olla mõni teine kord. 

Ma ei oleks ealeski arvanud, et ma kirjutan oma unarusse jäänud blogisse postituse sellest, kuidas inimesed on nii rumalad, kui nad midagi sellist maha trambivad, aga siin ma olen. Täie hiilgusega.

Mind ajendas seda postitust tegelikult kirjutama Rakvere linnavolikogu IRL'i fraktsiooni liige Kert Karus (nii veider, kui see ka poleks, eks), kes Virumaa Teatajas tuli välja lausega: "See, kas linna keskväljakul on päris kuusk, näitab, mida me kalliks peame," ja leidis, et kõik on siiski kinni kultuuriruumi kristlike väärtuste jagamises. 
Seda sama VT artiklit jagas Karus ka oma Facebooki lehel, juures kommentaar, mida ma ei hakka isegi uuesti läbi lugema, et seda teiega jagada. Igatahes kirjutasin mina laupäeva õhtul tema postituse alla enda arvates väga okei kommentaari. Lugesin selle isegi oma emale ette, et ega ma selle kirjutisega kedagi ei solva või liiga ei tee. Enam täpselt ei mäleta, milline see välja nägi, aga eks ta umbes midagi sellist oli, et sellel teema ma tema arvamusega ei nõustu. Traditsioon on see, et igas majas on kuusk, mida lastega ühes ehtida saab. Ja praegune installatsioonide keskväljakule toomine on kastist välja mõtlemine ning mul on kahju, et Rakvere selle maha trambib. 
Mõne aja pärast oli mu kommentaar ühes teistega kadunud. Kui inimesed küsisid, et kas on olemas vale arvamus ja tema arvamus, et "vale arvamusega" kommentaarid kustutatud on, siis ütles tema: "Teistsugusel, kuid konstruktiivsel arvamusel ja argumenteerimata labasel solvangut sisaldaval kommentaaril on suur vahe! Soosin igati arutelu ja argumentidel põhinevaid arvamusi, kuid ma ei pea oma sotsiaalmeedia kontost laskma teha peldikuseina, millele ükskõik millega, millal ja kuidas pritsida. Ja seda mitte enda tundlikkusest fekaalide suhtes, vaid lugupidamisest siinsete inimeste vastu. Kui minu põhimõtted kellegile ei meeldi, siis aktsepteerin seda. Kuid minu sein ei ole mõeldud maha tegemaks seda, mida mina hindan ja õigeks pean. Arvamuste avaldamiseks on teised formaadid, mitte siin minu seinal."

Ja nii lihtne oligi arvamust ühest inimesest ringi pöörata. Kas mu kommentaaris oli labane solvang peldikuseinal? Tule Jumal appi! Muideks, mu lemmik oli muidu selle teema alla postitatud lause, mis nägi välja umbes selline, et teeme siis jaanitule ka LED-tuledest. Keerame ikka vindi sajaga üle. Keerame-keerame.
 • Rakvere on rikas linn, et lisaks installatsioonile ka päris kuusk muretseda.
 • "Viime selle installatsiooni kuhugi, kuhu see paremini sobib."
 • "Ma ei oska öelda, kas traditsiooniline kuusk vajab kaitset, aga linnas on piisavalt inimesi, kes soovivad installatsiooni kõrvale ka ehedat jõulukuuske." - Sul kodus ei ole jõulukuuske? Muretse see endale! Usu mind, jumala hea tunne on ise oma kuusk ära ehtida ja seda kasvõi iga päev või öö vaadata, kui vaid ainult tuju tuleb. 
 • "Rakvere jõulupuu, mis on mitte ainult Eestis, vaid üle maailma kuulus ja on ilmselt ka nüüd ainus asi, mis Rakveres on positiivset, aga üks väheseid asju, mis Rakveres on positiivne, ja nüüd tuleb sinna võimule koalitsioon, kes ei oska midagi targemat teha, kui hakata rääkima kristlikest pereväärtustest ja sellest, et installatsioonina esitatav jõulupuu kuidagi ei sobi sinna linna ega esinda kristlikke pereväärtusi."
Facebooki kogukonna "Aitäh, aga minu traditsiooniline jõulukuusk ei vaja teie kaitset" leiad SIIT! Minu arvates absoluutselt geniaalne lehekülg. (Isegi mu ema likes seda!)Aga reastan oma lemmikuse järjekorras Rakvere viimase nelja aasta kuused: 

Fotod Delfist.
 1. 2014. aastal tehti keskväljakule kuusepuu taaskasutatud materjalidest ehk tootmisjääkidest. Minu absoluutne lemmik. Ilus roheline (nagu traditsiooniline jõulupuu olema peab, eks, khm) suur puu, väikse metsatukaga.
 2. 2015. aasta vanadest akendest tehtud jõulupuu. Praegu seda kirjutades hakkasin kahtlema, kas see '14 aasta oma ikka on mu lemmik. Igatahes need kaks esimest on siiani kõige-kõige lemmikumad olnud.
 3. 2016. aasta Eiffeli torni meenutav kellavärgiga jõulupuu. Minu mitte nii väga lemmik, aga mu emale meeldis see jällegi väga. 
 4. 2013. aastal oli ühe suure jõulukuuse asemel mitu väikest. Nagu noortest kuuskedest metsatukk. Siiani minu kõige mittelemmikum. Imelik, et see on ainukene neljast, kus on kasutatud päris puid..

Lõpetuseks. Mina, kui kadrinlane, elades Rakverest kiviviske kaugusel, käin jõulude ajal Rakveres kuuske vaatamas, sest üks asi on seda imelist kaadervärki pildilt näha, teine asi oma silmaga. Ja ma mõtlen, et kui mina, kes ma siin samas elan, seda huviga vaatama lähen, siis.. kas Rakverel on turistidest ükskõik? 

Mis mul muud öelda on kui kahju on. Kahju on, et väikelinn tahab väikseks linnaks jääda. Mis sinna Rakverre üldse alles jäänud on? Oskab keegi öelda?

Mida teie sellest arvate? Kas jõulude ajal peaks linna, alevi, küla vms. keskust kaunistama metsast maha raiutud päris kuusk või võiks selleks olla tore ning omanäoline installatsioon? Millised on olnud teie siiani lemmikud Rakvere keskväljakul?

Kommentaarid

 1. Minule isiklikult väga meeldivad need installatsioonid. Iga aasta ootan põnevusega mis nüüd välja mõeldakse, samuti jääb puu metsa kasvama. Minu kindel lemmik on siiani olnud vanadest akendest tehtud installatsioon, pildilt nagu ei tundugi nii huvitav, aga kui seda õhtul pimedas kohapeal käisin vaatamas, siis see väga meeldis mulle. Just need erinevad pildil akendel, tegi sooja tunde sisse. Kõige vähem meeldis samuti noortest kuuskedest kokku pandud metsake. Muidugi omanäoline, aga kahju natuke nii paljudest eluvõimelistest puudest.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused